Custom image

Student Achievers

Student achiever (Social science) Competition:-
1. Miss Neelam saha .Class- VII. 1st in Hindi debate in Cluster Level and selected for Regional Meet.
2. Miss Siddhi Mohanty-VII-3rd in Hindi debate in Cluster level competition.
3. Miss Jeeta Patra VII. 2nd in English debate in Cluster level competition (Against Motion)
4. Miss Ishita Kar. VII     2nd in  English debate in Cluster level competition (For Motion)

Groupmdance:-
1st In Group Dance in cluster level and selected for Regional level Competition.

Group Song:-
2nd in Group song in cluster level Competition.

Class –VII
Pallab Maity achieved gold medal in SVS Math Test (All India Level Test)

Cluster Level Mini Meet:-


Sl No.

Name of the student

Class

Event

Position

1

Shrenshi Kar

II

Ball throw

3rd

2

Laxman Tudu

III

80 mtr

2nd

3

Laxman Tudu

III

50 mtr

2nd

4

Subhashree desh Pradhan

III

80 Mtrs

2nd

5

Nabin Dehuri

III

50 mtr

1st

6

Nabin Dehuri

III

80 mtr

2nd

7

Nabin Dehuri

III

Long Jump

2nd

For Academic Session 2014-15 

1.Mr. Sagar Kumar Giri-IX won 1st Prize  in District Level  Yogasana Pratiyogita in Mayurbhanj District conducted by Gymnastic Association,Baripada.

2.Mr. Deepak Murmu-VIII won bronze medal  in Regional level Kho-kho Competition in Bhubaneswar Region.

3.Achiever in Cluster Level Social Science Exhibition-2014-15

 01. Priti Pratyasha Dandpat-VIII. Position-1st

 CLUSTER LEVEL SOCIAL SCIENCE EXHIBITION CUM NATIONAL INTEGRATION CAMP 2015-16

1) English Debate-Priti Pratyasha Dandpat-IX-1st (For the Motion)

2)Hindi Debate- Amrita Sahu-IX-1st (Against the Motion)

3) Project Explanation-Kumari Nilam Saha-1st

                Sports Meet 2016-17

Sl.No Event Result
 01 KHO-KHO (Girls)-U-14  Cluster Champion
 02 KHO-KHO (Boys)U-14  Regional Runners up 
 03 KHO-KHO (Girls)U-19  Laxmi Majhi-IX,Kumari Deula Murmu-X selected for National & Archana DeshPradhan as Stand by
 04 Badminton(boys)U-17  Rajat Mohanta-IX stood 2nd position in Regional level and got selected for National
 05 200 mtr. (Girls)U-17   Archana DeshPradhan got 1st position in Regional Meet
 06 Long Jump(Girls)U-14  Monalisha Marndi-VIII got 3rd Place in Regional Meet 
 07 400 mtr.(Girls)U-14  Sanjana Giri -VII got 3rd place in regional meet 
 08 Regional Athletics Meet.U-17 (Boys) Chittaranjan Marndi-X & Deepak Murmu-X got 3rd in 3000 mtr & 5000 mtr running 
 09 Regional Athelatics U-14 (Boys) Laxman Hansda got 3rd position in 100 mtr running in regional Athelatics Meet.  
10 4X100 relay race U-14(Boys) K V Murgabadi team got 3rd position in Regional Meet

 Social Science Exhibition-2016-17

1. Priti Pratyasha Dandpat-X got 1st position in English debate (for the motion)

            NCSC 2016-17

NCSC project on "Lifestyles and livelihoods" got selected for National level.

Group members:-

1. Priti Pratyasha Dandpat-X

2. Bandita Munda-X

3.Amrita Sahu-X

4.Pragyansmita Sahu-X

5.Snehasish Parida-X 

Mini Sports Meet held at K V Bhadrak-2016-17

Our Vidyalaya won Champion Trophy in Balasore Cluster.

    SPORTS MEET 2017-18

Sl. No. EVENT Result
1  KHO-KHO(U-14 GIRLS)  1st in Region
2  KHO-KHO(U-14 BOYS) 2nd in Region 
3  100 mtr Hurdles(U-17)(Laxmi Majhi-IX)  Gold medal & representing National
4  High Jump(Laxmi Majhi-IX) Silver medal 
5 BADMINTON(U-17 Boys) (Rajat kumar Mohanta-X) Silver medal & representing National
6

KHO-KHO(U-19 Boys) (Laxman Hansda-VIII)

selected for National
7 600 mtr Race (U-14) (Sanjana Giri-VII) Silver Medal
8 400 mtr Race(U-14) (Sanjana Giri-VII) Bronj Medal
9 100 mtr Race(U-14 boys)(Kadu Murmu-V) Silver Medal
10 40x100 mtr Relay Race(U-14) Bronj Medal

  SOCIAL SCIENCE EXHIBITION 2017-18(Cluster Level)

SL. NO. NAME OF THE STUDENT EVENT POSITION
01 Arpita Rishipriya-X Hindi debate (Against) 1st
02 Anwesha Giri-IX English Elocution 1st
03  Dimple Sahu-VIII  Solo Classical dance  1st 
04 

Sankalpa Mishra -X & Omkar Mandal-X 

Quiz  1st 

 NATIONAL LETTER WRITING COMPETITION ON "DHAI AKHAR" UP TO 18 YRS (ENVELOPE)

    Sankalpa Mishra -X won 2nd Prize in Odisha Postal Circle