Custom image

Committees

Untitled Document

Duties & Responsibilities allotted to the Staff  Members for the session 2019-20 for smooth
Functioning of the Vidyalaya w.e. f      date- 01/04/2019
If in charge of the department  having (maintaining) stack register is changed in this new list then the previous  incharge shall hand over the charge by 3rd  April  2019


SL.NO.

ITEMS

TEACHERS NAME

01

Admission Committee

1 Mr Adyat Ranjan Sahu TGT(Math)

02

CCA

1 Mrs M.R.RATH PRT(I/C) & Shall conduct
for Primary
2 Mrs Rupanwita Chakra TGT (Eng)  Shall conduct for
Secondary

03

Morning Assembly

1 Ms Priya Priyadarshini PRT Music I/C
2 Mrs Rupanwita Chakra TGT (Eng)
3 All Class Teachers as per the allotted day.

04

CMP

1 Mr Chamru Tudu (PRT)  I/C
2 Mr Shashank Sekhar Pujahari (PRT)

05

Time Table & Arrangement

1 Mr Adyat Ranjan Sahu TGT(Math) I/C (Secondary)
2 Mr Anup Kumar Hansda, PRT   (Primary and
Arrangement)

06

Home & CBSE Examination

1 Mr Biram Baburay Baskey, TGT (WE)I/C (CBSE, SOF& Outside agency exams)
2 Mr Chamru Tudu , PRT (Home Examination)

07

Subject Committee

Co-Ordinators
1 Mr Jailal Sahu TGT (Hindi)  I/C :- Hindi &Sanskrit
2 Mrs   Rupanwita Chakra TGT (Eng) (I/C) :- English
3 Mrs   Rakhi dey TGT(S.St) I/C :-  SST.
4 Mr Adyat Ranjan Sahu TGT(Math) I/C ;- Maths & for Science (if regular TGT-Sc.) is on leave
Members
All Subject Teachers

08

Furniture

1 MrM.N.DANDAPAT  TGT(AE) I/C

09

Library

1 Mrs Saema Yasmin TGT, LIB  (I/C)
2 Mrs V.Perei TGT(Sc)
3 Mrs R.Chakra TGT(Eng)
4 Mr A.K.Hansda PRT    

10

Games & Sports

1 Mr Dharmendra Singh Yadav TGT (P&HE)  I/C
2 Mr C Tudu , (PRT )

11

Beautification & Gardening

1 Mr Mahendra Nath Dandapat  TGT(AE)

12

Work Committee (To supervise Cleaniness & security services, all types of R&M Works)

1 Mr Mahendra Nath Dandapat  TGT(AE)
2 Mr R.C.Das  , (PRT )
3 Ms Priya PRT Music
4  Mrs Mamata Rani Rath (PRT)

13

Discipline

1 Mr Dharmendra Singh Yadav TGT (P&HE)  I/C
2 Mr Jailal Sahu  TGT(Hindi)
3 Ms S. Das ( Computer Instructor )

14

Scouts & Guide

1 Mr Mahendra Nath Dandapat  TGT(AE)
2 Mr Anup Kumar Hansda  (PRT)
3 Ms S.Yasmin Librarian

15

Mathematics Club

1 Mr Adyat Ranjan Sahu TGT(Math)
2 Mr Shashanka Sekhar Pujahari PRT

16

Junior Science Club

1 Mr Biram Baskey , TGT (W.E.)
2 Mr Adyat Ranjan Sahu TGT(Math)

17

ECO -Club

1 Mrs Rakhi dey  TGT(S.St)  I/C
2  TGT (Sc)

18

ICT Department & website updating

1 Mr Biram Baburay Baskey , TGT (WE)  I/C

19

Excursion

1 Mr C.Tudu , (PRT )

20

राजभाषा कार्यान्वयन समिति

1 श्री रामचंद्र मिश्रा, वरिष्ठ सचिवालय सहायक (प्रभारी)
2  श्री जयलाल साहू प्रशिक्षित स्नातक शिक्षक – (हिन्दी)
3 श्री अनूप कुमार हंसदा, (प्राथमिक शिक्षक)

21

First Aid

1 Mr D.S.Yadav TGT(P& HE)
2 Ms Priya Priyadarshini  (PRT Music )

22

Teaching Aids

1 Mr Adyat Ranjan Sahu TGT(Math)
2 Mr Anup Kumar Hansda  (PRT)

23

Health Check-up

1 Mr D.S.Yadav  TGT (P &HE)
2 Mrs S.Yasmin Librarian

24

Guidance & Counselling

1 Mr Adyat Ranjan Sahu TGT(Math)
2 Ms. S. Das (Computer Instructor)

25

School Magazine & News letter

1 Mr Shashanka Sekhar Pujahari PRT
2 Mr. Jailal sahu (TGT-Hindi)
3 Mrs Rupanwita Chakra TGT (English)
4  Mrs  Ritanjali Behera TGT (SKT)  

26

RTI Committee

1  Mr Rama Chandra Mishra (SSA) (I/C)
2 Mrs Saema Yasmin TGT, LIB 

27

Internal complaint team Grievance Redressal Committee (this includes POSCO & Woman’s harassment)

1 Mrs Mamata Rani Rath (PRT)
2 Mr Adyat Ranjan Sahu TGT(Math)
3 Mrs S.Yasmin Librarian

28

Local Purchase Committee (after getting approval from Chairman VMC)

1 Mr Mahendra Nath Dandapat  TGT(AE)
2 Mr R.C.Das  , (PRT)
3 Mr A.R.Sahu , TGT (Maths)

29

Case Book & Ledger cross checking

Mr S.S.Pujahari , (PRT )